MUSK VS OPENAI: OPENAI ZVEREJNILA MUSKOVE MAILY

OpenAI vracia úder. Elon Musk podal minulý týždeň žalobu na OpenAI, v ktorej firmu obviňuje že sa spreneverila svojmu poslaniu tým že sa odklonila od neziskovky. Teraz OpenAI zverejnila e-maily, v ktorých Elon Musk podporuje plán ísť cestou zisku a zarobiť miliardy dolárov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

OpenAI zverejnila Muskove e-maily

OpenAI vracia úder. Elon Musk podal minulý týždeň žalobu na OpenAI. V nej firmu obviňuje, že sa spreneverila svojmu poslaniu tým že sa odklonila od neziskovky. Teraz OpenAI zverejnila Muskove maily, v ktorých Musk podporuje plán ísť cestou zisku a zarobiť miliardy dolárov.

OpenAI zverejnila Muskove maily
OpenAI zverejnila Muskove maily

Musk v žalobe tvrdil, že firma OpenAI mala pokroky v oblasti umelej inteligencie voľne sprístupňovať verejnosti pre prospech celého ľudstva. Tento záväzok vraj porušila vytvorením multimiliardového spojenectva s Microsoftom.

V blogu, ktorý v utorok publikovali zakladajúci členovia OpenAI vrátane Sama Altmana, však tvrdia, že Musk, naopak, viedol skoré snahy o získanie finančných prostriedkov od investorov.

Ďalej v blogu píšu: “Keď sme koncom roku 2015 začínali s OpenAI, Greg (Brockman) a Sam (Altman) najskôr plánovali získať finančné prostriedky vo výške 100 miliónov dolárov.” Ale Musk e-mailom odpovedal: “Musíme cieliť na omnoho vyššie číslo než 100 miliónov, aby sme nezneli beznádejne… Myslím, že by sme mali povedať, že začíname s finančným záväzkom 1 miliarda dolárov.”

Musk chcel mať kontrolu nad financiami

Blog ďalej popisuje, že na vytvorení ziskovej časti firmy sa dohodli s Elonom spoločne. Musk v nej chcel väčšinovú účasť, kontrolu nad správnou radou a byť jej CEO. “Uprostred vyjednávaní nám zadržal financovanie.” píše sa v blogu.

Keď sa nedokázali dohodnúť na forme spolupráce, Elon Musk údajne navrhol pripojiť OpenAI k Tesle. Podľa Altmanových slov, začiatkom Februára 2018 dostali od Muska e-mail, že OpenAI by sa mala “napojiť na Teslu ako na dojnú kravu”.

“OpenAI by sa mala napojiť na Teslu ako na dojnú kravu.”

– Elon Musk

Mailová konverzácia vykresľuje narastajúce napätie kvôli smerovaniu tohto sľubného start-upu zo Silicon Valley, ktorý odštartoval AI revolúciu spustením ChatGPT v novembri 2022.

Musk opustil správnu radu OpenAI v roku 2018 po nezhodách s Altmanom. Teraz si zháňa finančné prostriedky pre svoj vlastný AI produkt s názvom xAI.

Zostávajúce vedenie OpenAI píše “Sme smutní že sa to dostalo do tohto bodu s niekým koho sme hlboko obdivovali – niekým, kto nás inšpiroval aby sme cielili vyššie, potom nám povedal že zlyháme, založil konkurenčnú firmu a potom nás zažaloval keď sme začali robiť reálny pokrok v poslaní OpenAI bez neho.”

Zdroj: FT

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.