FABRIKA NA ELEKTROMOBILY VOLVO KOŠICE HLÁSI VEĽKÝ PROGRES: VIDEO ZO STAVENISKA

Budúca fabrika Volvo Cars pri Košiciach hlási výrazný progres. Firma zodpovedná za je výstavbu zverejnila dronové video budúcej továrne na elektromobily.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Pôvodný článok zo 6. marca 2024

Budúca fabrika Volvo Cars pri Košiciach hlási výrazný progres. Firma zodpovedná za je výstavbu zverejnila dronové video budúcej továrne na elektromobily.

ELektrické SUV Volvo EX90 I Zdroj: Volvo
Volvo EX90 I Zdroj: Volvo

Začiatky fabriky Volvo Košice

Firma Takenaka zodpovedná za výstavbu továrne Volvo Košice/Valaliky zverejnila progres stavebných prác. Napriek chladnému decembru a daždivému počasiu, ktoré zaplavilo lokalitu, napreduje s prácami plnou rýchlosťou.

7 týždňov od osadenia prvého stĺpa dokončujú prvú budovu, a na ďalších budovách sa pracuje. Toto je aktuálne najväčšia prebiehajúca investícia na Slovensku.

Na videu je vidieť konkrétne jednu halu, na ktorej dokončujú opláštenie a 2 ďalšie budovy v štádiu výstavby hrubej stavby a betónových pilierov.

Fabrika na elektromobily Volvo Košice/Valalily I Zdroj: Takenaka

Prvé Giga Pressy na Slovensku

Nie je zatiaľ známe, ktoré elektrické modely Volvo sa tu budú vyrábať. V hre je ich mnoho, keďže automobilka do roku 2030 plánuje úplne zrušiť výrobu spaľovacách áut. Hovorí sa napríklad o malom modeli EX30, alebo veľkom elektrickom SUV EX90.

Zaujímavé sú nie len vozidlá, ktoré sa tu budú vyrábať, ale aj výrobné technológie fabriky. Je potvrdené, že v košickej fabrike budú nainštalované 2 kusy odlievacích strojov Giga Press, ktoré začala ako prvá používať Tesla, s tlakom 9000 ton. Tesla ich aktuálne používa na výrobu častí podvozkov u všetkých modelov. V prípade Volvo Kočíce o historicky prvé Giga Pressy v slovenskom auto priemysle.

Tieto obrovské stroje sú revolúciou v auto priemysle a umožňujú automobilkám v prvom rade zjednodušiť výrobný proces. Konkrétne v tesle tento stroj nahdrádza cca 70 malých dohromady zozváraných dielcov jediným veľkým odliatkom. To zároveň znižuje výrobné náklady, pretože ako hovorí Elon Musk – najlepší diel je žiadny diel.

Ako funguje Giga Press

Volvo intenzívne rieši vláda

Automobilku na Slovensko dotiahlo bývalé vedenie ministerstva hospodárstva a štátna agentúra SARIO. Dnes ju rieši aj súčasne vedenie krajiny.

Na výjazdovom rokovaní pred pár dňami kompetentní oznámili rôzne projekty na zabezpečenie pracovnej sily pre fabriku. Dôležité bude zamestnať aj dlhodobo nezamestnaných, nakoľko Volvo údajne kladie dôraz na zamestnávanie Rómov.

Sériová výroba vo fabrika je naplánovaná na rok 2026. Slovensko spustením tejto fabriky ešte posilní svoju pozíciu globálneho lídra vo výrobe automobilov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.