VESMÍRNY CYBERTRUCK JE NA SLOVENSKU! TOTO SÚ NAŠE PRVÉ DOJMY Z JAZDY & DETAILNÉ FOTO.

Cybertruck prvýkrát na Slovensku! Boli sme sa naňho pozrieť a aj previezť. Šialené nerezové monštrum je naživo ešte šialenejšie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Cybertruck na Slovensku

Cybertruck z českého projektu Cybertruck.cz sa prvýkrát ukázal na Slovensku, a to konkrétne v Bratislave a v jej okolí. Prišiel na slovenskú premiéru medzi pozvaných hostí spoločnosti DriveTesla.sk a na niekoľko ďalších akcií. Prostrednícvom tohto projektu si môžete Cybertruck aj prenajať, či odprezentovať na ňom svoje logo.

Nabíjal sa aj na stanici Tesla Supercharger v bratislavskom Auparku. Tu samozrejme musel použiť redukciu nabíjacieho konektora NACS-CCS2, avšak nabíjanie nie je zo strany Tesly blokované.

Tento prvý kus elektrického pickupu v ČR je zároveň jedným z prvých v Európe. Aktuálne sa pracuje na jeho homologizácii a posledné úpravy pre oficiálne prihlásenie do evidencie vozidiel, ktoré by malo nastať každú chvíľu. Oficiálne sa v Európe kvôli jeho ostrým hranám predávať nemôže, avšak môže si ho ktokoľvek individuálne doviezť, pokiaľ vie, ako na to.

Táto misia nie je jednoduchá a celé mesiace na ňom pracovala skupina nadšencov zo združenia Elon Club CZ. Nedávno priniesla Cybertruck do Európy aj samotná Tesla, išlo však len o statickú ukážku vo svojich predajniach.

Technické špecifikácie

VozidloCybetruck All-Wheel Drive Foundation Series
Výkon / krútiaci moment600 koní / 1 008 Nm.
Ťažná / Vlečná kapacita1 134 kg / 5 000 kg
Zrýchlenie 0-96 km/h / Max. rýchlosť4,1 sek. / 180 km/h
Svetlá výška podvozka 14 – 44 cm
Odhad dojazdu (EPA)550 km
Kapacita batérie123 kWh
Cena bez DPH (USA)74 500 €
Zdroj: Tesla

Veľkosť Cybertrucku

Cybertruck je na európske pomery a cesty obrovské vozidlo. Avšak kto niekedy bol v Amerike, vie, že ide o bežný americký pickup truck. Len trochu hranatejší a vyzerajúci ako z Marsu. Vedľa zaparkovaného Cybertrucku stála aj Tesla Model 3. Povedzme si úprimne, Model 3 vedľa obrovského Cybertrucku vyzerala ako malá hračka na diaľkové ovládanie.

Tesla Model 3 (vľavo) vs Tesla Cybertruck (vpravo) | Foto: Michal Varga | huntinspeed.sk

Prvé dojmy z jazdy

Treba na začiatok poznamenať, že so Cybertruckom si kupujete aj obrovskú pozornosť. Skutočne masívnu. Ešte sme nesedeli v aute, za ktorým by sa otáčalo také množstvo ľudí. Chcú si Cybertuck nafotiť, natočiť, vyťahujú mobily počas šoférovania, obchádzajú ho v rovnakej rýchlosti na diaľnici a blokujú tým ľavý pruh, čo niekedy môže spôsobovať až nepríjemné, či nebezpečné situácie.

Auto je veľké, priestranné, ostré a hranaté. Priestorovo je o čosi väčšie než Model X a má obrovské čelné sklo, z ktorého je úžasná viditeľnosť. Interiér pôsobí veľmi vzdušne a otvorene. V aute sú použité veľmi príjemné materiály. Možno by si čakal, že v interiéri budeš ako v skleníku, alebo že budeš celý čas grilovaný pod sklenenou strechou. Ale veľká a celoplošná sklenená strecha na Cybertrucku je spravená priam dokonale.

Jazdili sme poobede, kedy Slnko pálilo najviac, a sklenenú strechu sme si ani nevšimli. Ani jeden z nás nepocítil, že by mu Slnko priamo pieklo na hlavu. Takže, ak sa obávaš, že ťa Tesla premení na kurča na grile, môžeš byť pokojný! Sedačky sú veľmi pohodlné, dobre držia telo aj v zákrutách, no samozrejme to nie je žiaden športovec.

Na to, že auto je 3,1 tonový kolos, nie je to na ňom poznať, pretože disponuje zatáčaním zadnej nápravy a parkovanie je tak s týmto autom hračka. Na čelnom skle si všimnete jeden gigantický stierač, Teslou nazývaný “Giga wiper”. Ide o najväčší stierač používaný v osobných vozidlách na svete.

Viditeľnosť z interiéru je dobrá, no má svoje muchy. Na jednej strane má auto obrovské čelné sklo, medzi koncom kapoty a A stĺpikom vľavo takmer nič nevidíte, čo môže byť problém na križovatkách. Výhľad z vnútorného spätného zrkadla pri zatiahnutom kryte korby neexistuje. Keď je kryt otvorený, vidíte vysokú zadnú hranu korby, no nie o veľa viac.

Inak je to Tesla, ako každá iná. Úžasný kus auta, veľmi pohodlný, extrémne praktický, s minimalistickým interiérom. Zároveň úžasne efektívny stroj, ktorý pohodlne nabijete na sieti Supercharger po celom svete.

Off-road použiteľnosť

Cybertruck je vozidlo určené do mesta, aj do seriózneho terénu. V meste mu jazdné vlastnosti zaisťuje okamžitý krútiaci moment, elektronické riadenie kolies a natáčanie zadnej nápravy do 8°.

Mimo cesty si môžete vychutnať samozrejme 4×4 pohon so vzduchovým podvozkom. Ten má zdvih až 30 cm a svetlá výška podvozku sa pohybuje od 14 cm do 44 cm. Na papieri ďalej vidíme predný a zadný uzávierky diferenciálov, či 35″ pneumatiky na všetky povrchy.

Momentálne je ťažké overiť off-road použiteľnosť tohto auta. Na jednej strane o ňom Musk hovorí, že je vhodné do každého terénu a je dosť odolné aj pre Mars alebo do apokalypsy. Videli sme recenzie, kde Cybertruck nemá problém vyjsť extrémne strmé kopce, či “letieť” 150 km/h v teréne v režime Baja. Na druhej strane, videli sme aj jeho zlyhania, keď nevyšiel po pomerne rovnom zasneženom kopci.

Počas návštevy Bratislavy majiteľ testoval ďalšiu zaujímavú off-road funkciu – Wade Mode. Ide o režim, pri ktorom sa kompletne zatesní batéria voči vode a vonkajším časticiam, čím sa zabezpečí brodenie vozidla až do 81 cm hĺbky. Aktivácia režimu trvá cca 10 minút.

Fotogaléria

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.