SPOLOČNOSŤ ELONA MUSKA NEURALINK HĽADÁ PRVÉHO DOBROVOĽNÍKA, KTORÉMU DÁ ROBOT ČIP DO MOZGU!

V snahe preniknúť hlboko do tajomstiev mozgu firma Elona Muska Neuralink, zháňa hrdinu na prvý cybernetický reboot. Chceš byť veda budúcnosti?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Cybernetický reboot

V snahe preniknúť hlboko do tajomstiev mozgu firma Elona Muska Neuralink, zháňa hrdinu na prvý kybernetický reboot. Chceš byť veda budúcnosti? Máme pre teba miesto na operačnom stole! Bloomberg nám prezradil, že tento skutočný sci-fi proces zahŕňa vlákna tenké ako vlas, alebo presnejšie povedané, 1/14 šírky ľudského vlasu. Tieto drobné vlákna majú 16 elektród, ktoré budú zbierať údaje súvisiace s mozgovou aktivitou spojenou so zámerom pohybu.

Rozhranie, ktoré dokáže ovládať počítač alebo mobilné zariadenie | Zdroj: Neuralink

Ako operácia bude prebiehať?

Zavádzanie týchto elektród do mozgu bude vykonávať robot. Presnosť potrebná pre tento zákrok náročným pre ľudských chirurgov. Prvá vec, ktorú chirurg urobí, je, že vám odstráni kúsok lebky. Potom zasiahne robot a vloží sériu elektród a káblov do vášho mozgu. Nebojte sa, kúsok lebky neodhodia, namiesto toho ho nahradia miniatúrnym počítačom o veľkosti štvrť dolárovej mince. Ten sa bude starať o monitorovanie vášho mozgu. Bude čítať a analyzovať mozgovú aktivitu človeka a potom tieto informácie bezdrôtovo prenášať do počítača.

Chirurgický robot, ktorý zavedie vlákna do mozgu | Zdroj: Neuralink

Prvé testy už prebehli na zvieratách

Pre tých, ktorí sa obávajú, že budú slúžiť ako pokusné králiky, povedzme, že Neuralink už vykonal rozsiahle experimenty na nevinných zvieratkách. Táto činnosť však neunikla kritike zo strany obhajcov práv zvierat. Každopádne si môžete pozrieť video, ako šimpanz so zavedeným čipom v mozgu dokázal na základe svojich myšlienok hýbať kurzorom myši a hrať hru MindPong, v ktorej pohyboval bielym obdĺžnikom.

Šimpanz, ktorý dokázal hrať hru len na základe svojich myšlienok | Zdroj: Neuralink

Koho Neuralink hľadá?

Otázka kompenzácie nechávame otvorenú, ale operáciu odporúča Neuralink tým, ktorí potrebujú pomoc – ľudí postihnutých poruchami krčnej miechy alebo amyotrofickou laterálnou sklerózou. Takže ak ste pripravení dať svoj mozog do rúk génia Elona Muska a stať sa súčasťou tejto výnimočnej histórie, možno by ste mali zvážiť, či nechcete pripojiť svoj mozog k 21. storočiu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.