NOVINKA! TESLA V EÚ PONÚKA MODEL Y RWD LONG RANGE S DOJAZDOM 600 KM

Tesla pred pár týždňami dostala certifikáciu pre verziu vozidla Model Y Long Range RWD. Dnes spustila predaj tohto vozidla v konfigurátore na svojom webe pre Európu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Tesla Model Y Long Range RWD – cena a dojazd

Tesla začala na svojom webe prvýkrát ponúkať elektromobil Model Y RWD Long Range – so zadným náhonom a veľkou 82 kWh (brutto) batériou – pre európsky trh. Auto bude vyrábané vo fabrike Giga Berlin. Toto auto dostalo certifikáciu od regulačných úradov len pred pár týždňami. Jeho oficiálny WLTP dojazd je až 600 km (najvyšší dojazd Modelu Y v histórii) a jeho cena je 1 215 400 Kč / 47 777€ s DPH.

Doteraz ponúkaná verzia Long Range s pohonom všetkých 4 kolies ponúkala dojazd 533 km pri základnej cenovke 1 310 400 Kč / 51 507 € s DPH. Ide tak o citeľné zlepšenie pomeru cena/dojazd na úkor pohonu prednej nápravy.

Treba poznamenať, že dojazd sa líši podľa obutia vozidla. Odhad dojazdu 600 km platí len pri menších 19″ Gemini diskoch s pneumatikami Hankook Ventus S1 evo3 EV. Pri krajších a väčších 20″ Induction diskoch s pneumatikami Michelin Pilot Sport EV sa odhad dojazdu znižuje na 565 km. Pri verzii s pohonom 4×4 je dojazd 565 km s menšími kolesami a 533 km s väčšími.

Certifikácia ukazuje technické novinky

Táto verzia Modelu Y dostala certifikáciu od európskych regulačných úradov len pred pár týždňami. O schválených certifikačných dokumentoch informoval používateľ @eivissacopter nemeckého fóra fanúšikov a majiteľov Tesiel TFF Forum.

Podľa týchto schválených dokumentov a dodatočných zmien schválených 8. marca 2024 sa nová verzia bude vyrábať v nemeckej fabrike Giga Berlin a vyzerá to, že dostane dokonca nový motor. Tesla si nechala certifikovať model s novým motorom o výkone 255 kW (342 koní) s typovým označením 4DU. Verzia dostane rovnakú batériu ako súčasný model AWD LR, teda LG 5L 79 kWh NMC.

Nová Tesla Model Y Rear-Wheel Drive Longe Range má pohotovostnú hmotnosť 1 959 kg, čo je o 20 kg menej než aktuálny Long Range AWD variant. Maximálna rýchlosť dosahuje 217 km/h (podobná verzii AWD LR).

Verzia je tiež homologovaná s novým Autopilot hardwarom 4, čo zahŕňa nový počítač vozidla AMD Ryzen a tiež kvalitnejšie kamery. Dnes sa totiž Model Y pre Európu vyrába so starším hardwarom 3. generácie. Nedávno sme sa od rovnakého zdroja dozvedeli o technických parametroch faceliftovanej Tesly Model 3 Performacne 2024.

Tesla Model Y Performance | Foto: huntinspeed | Michal Varga

Dodatočné zmeny schválené 8.3.2024:

  • Pozmenený nabíjací kábel
  • Zmenené informácie o pohonnej jednotke
  • Zmenené informácie o pneumatikách
  • Autopilot hardware 4.0 (HW4)
  • Aktualizované ikonky smeroviek na displeji
  • Nová nízkonapäťová batéria COSMX
  • Predstavenie 255 kW 4DU motora pre verziu RWD LR
  • Aktualizované zloženie VIN čísla
Certifikácia Modelu Y LR RWD pre Európu I Zdroj: TFF Forum
Certifikácia Modelu Y LR RWD pre Európu I Zdroj: TFF Forum

Ako najlepšie objednať na Slovensku

Ak si plánuješ verziu Tesly Model Y RWD Long Range objednať, je možné tak urobiť cez najskúsenejšieho slovenskeho importéra Tesiel, spoločnosť DriveTesla. Títo ľudia vám zabezpečia celý proces od objednania, cez dovoz a tiež registráciu vozidla na Slovensku za malý poplatok. Dovoz Tesly na Slovensku môže byť veľmi komplikovaná a zdĺhavá záležitosť kvôli neprítomnosti Tesly na slovenskom trhu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.