KIA EV 9: PRVÉ DOJMY A PREDSTAVENIE V ŠTÝLOVEJ NÁRODNEJ GALÉRII

Kórejská značka na Slovensku oficiálne predstavila veľké elektrické SUV na novej platforme Kia EV9, prvé dojmy sú úžasné.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Kórejská značka na Slovensku oficiálne predstavila veľké elektrické SUV na novej platforme Kia EV9, prvé dojmy sú výborné. Predstavila ju štýlovo v novo zrekonštruovanej budove Slovenskej národnej galérie. Naplnil automobil očakávania?

Štýlové predstavenie Kia EV9 v SNG

3-radové elektrické rodinné SUV “EV9” kórejská Kia predstavila už na autosalóne v Los Angeles v roku 2021. Teraz si mohli ho mohli prvýkrát prehliadnuť slovenskí novinári v Bratislave. A nie na hocijakom mieste. Kia Sales Slovensko model predstavila v novo zrekonštruovanej budove Slovenskej národnej galérie v sprievode tanečných vystúpení a slovenských novinárov. Prvé dojmy novinárov z KIA EV9 sú úžasné.

V prvom rade je treba auto predstaviť. KIA EV9 sa chváli tým, že ide o veľké rodinné SUV s 3 radmi sedadiel a plne elektrickým pohonom. Teda už podľa typu karosérie ide o vozidlo, ktoré sa vo svete spaľovacích áut už vytratil a vo svete EV ešte takmer neexistoval. Konkurencia predstavila modely ako VinFast VF9, NIO ES8, Mercedes-Benz EQB, EQS SUV, Tesla Model Y, Model X, Volkswagen ID. Buzz a ďalšie modely.

Technické parametre a konfigurácie

V skratke si zhrňme top parametre modelu a jeho ponúkané verzie. Kia EV9 má rozmery fakt veľkého SUV. Kokrétne 5,01 x 1,98 x 1,75 m (d x š x v) a najhranatejší tvar zo všetkých súčasných modelov, s čím ruka v ruke prichádza aj zhoršená aerodynamika. Podľa Kia je koeficient odporu vzduchu na úrovi Cd = 0,28, čo je však lepšia hodnota ako spaľovacia Kia Sorento.

Model Kia EV9 je najnovším prírastkom do rodiny EV- na platforme E-GMP pre elektromobily Kia a Hyundai. V ponuke je v dvoch verziách – Earth Launch Edition a GT-Line Launch Edition. Na fotkách v článku vidíte samozrejme najlepšiu a nablýskanú verziu GT-Line.

Kia EV9 Earth Launch Edition ponúkne zákazníkom baterku o kapacite 99,8 kWh, čo má autu zabezpečiť 541 km dojazdu (WLTP). Tu už v základe dostanete pohon 4×4, výkon pohonu 150 kW / 204 k, krútiaci moment 350 Nm a zrýclenie 0-100 km/h za lenivých 9,4 sekúnd. Príplatková výbava v tomto prípade obsahuje perkeťový, metalický alebo matný lak karosérie.

Kia EV9 GT-Line Launch Edition (modrá verzia na fotkách) na druhej strane ponúka ešte viac excentrický výzor, nádherné laky, a najvyšší možný výkon, Skrátka určená pre športovo naladených jedincov, ktorí by sa radi ukazovali na cool elektrickom “tanku”. Táto verzia ponúkne rovnako veľkú batériu, avšak kvôli výkonnejšej sústave bude dojazd len 504 km (WLTP). Výkon je 384 koní, krútiaci moment masívnych 700 Nm a z 0-100 km/h auto akceleruje za 5,3 sekundy.

Verzia GT-Line zahŕňa 6-miestnu variantu s 2 prevedeniami. Buď dostanete dve relaxačné sedadlá v druhej rade, alebo 2 sedadlá, ktoré môžete otočiť o 180° smerom k pasažierom v tretej rade. Príplatkovú výbavu uzatvára možnosť panoramatické strešné okno.

Slovenské ceny KIA EV9

Slovenské ceny začínajú na 74 990 EUR pre verziu Earth Launch Edition a 82 990 EUR (obidve s DPH) v najlepšej verzii GT-line 1st Edition. Podľa automobilky má časom prísť na trh aj lacnejšia verzia s výrazne menšou batériou. Detaily o tejto verzii vozidla však nešpecifikovala.

Pozrite si akčné, no objektívne a informatívne video známeho motoristického novinára Rasťa Chválu na kanáli Garáž.tv.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.