VOLVO PRI KOŠICIACH SPUSTÍ VÝROBU V 2026, OZNÁMILA SAKOVÁ A ZÁSTUPCOVIA FIRMY

Volvo plánuje spustiť výrobu elektromobilov pri Košiciach koncom roka 2026. Objavil sa tu však neočakávaný problém, oznámila ministerka Saková.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Volvo pri Košiciach

Fabrika na sériovú výrobu elektrických automobilov Volvo pri Košiciach je vo fáze výstavby. Štart výroby sa očakáva koncom roka 2026. Oznámili to ministerka hospodárstva Denisa Saková a zástupcovia firmy.

Ministerka Saková (Hlas-SD) v piatok navštívila priemyselný park Valaliky, kde sa buduje závod Volva. Pri plnej kapacite sa bude vyrábať 250,000 elektromobilov ročne a vznikne 12,000 pracovných miest. Investícia dosahuje 1,2 miliardy eur, pričom štát prispel 270 miliónmi eur.

Vysoká spodná voda

Podľa ministerky sa čoskoro začnú verejné obstarávania na výstavbu dopravnej a energetickej infraštruktúry, vodovodu, odvodu dažďovej vody a čističky odpadových vôd. Rýchlejšiemu priebehu procesov má prispieť aj nový zákon o verejnom obstarávaní z dielne ministerstva dopravy a výstavby.

Ako komplikáciu pri výstavbe uviedla Saková vysokú hladinu spodnej vody, čo si vyžaduje odvodnenie a realizáciu špeciálneho projektu na tento účel.

Vizualizácia závodu Volvo Car Košice I Zdroj: Volvo Car

Rovnaké technológie ako v Tesle

V závode Volvo budú na výrobu podvozkov elektromobilov používané obrovské stroje Giga Press od talianskej spoločnosti IDRA. Tieto odlievacie stroje ako prvá začala používať automobilka Tesla. Dnes ich používa vo všetkých svojich fabrikách a odlievaním jedného kusu nahrádza desiatky malých komponentov, pričom zároveň znižuje náklady a zjednodušuje výrobný proces.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.