TESLA PRIPRAVUJE MODEL 3 „PLAID“ S 800 KOŇMI

Po nedávnom facelifte a modernizácii Modelu 3 Tesla stále neukázala jeho najvýkonnejšiu, verziu. Hovorilo sa o ešte výraznejšom zásahu do pohonnej sústavy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

2024 Model 3 Performance

Teraz sa dozvedáme, že v užívateľskom manuáli pre Model 3 na svojom webe Tesla naznačuje príchod Performance verzie, a to nie hocijakej. Nová „Performancka“ môže dostať obrovský výkon na úrovni až 800 koní. Vyzerá to tiež na nové „Plaid“ motory s karbónovým rukávom.

EU certifikácia | Zdroj: bigtechwire.com

Širšie pneumatiky

Tesla zverejnila na svojom webe, že nový Model 3 dostane až 275 mm široké pneumatiky na zadnej náprave. Pre laika to neznamená nič zaujímavé, no autičkári dobre vedia, ktorá bije. Gumy tohto rozmeru znamenajú potrebu maximálnej priľnavosti k vozovke na zväčša superšportových autách. Je to zásadné pre dobrú stabilitu vozidla v zatáčkach a pri vysokých rýchlostiach. Tento rozmer by mal znamenať aj lepšiu akceleráciu, vyššiu maximálku a ešte lepšie riadenie. Kritici hovoria, že 275 mm pneumatiky nemusia vôbec znamenať obrovský výkon.
Rovnaké má napríklad Porsche 911 GT3 RS. Nie však u Tesly. Táto automobilka je kráľom v úsporách a efektivite a nedala by zbytočne široké pneumatiky, keby fakt neboli potrebné.

Šírka zadných penumatík 275 | Zdroj: X @touchbenny

Plaidy motory a úpravy riadenia

Podľa dokumentov zdieľaných na nemeckom fóre TFF bude nový Model 3 Performance mať motory 3D3/5D1, na rozdiel od súčasných 3D3/3D7 vo verzii Long Range. Špekuluje sa, že tento nový motor 5D1 by mohol mať rotor s uhlíkovými rukávmi, čo by výrazne zvýšilo výkon vozidla. Ďalším detailom z certifikačných dokumentov je zmena rozsahu zatáčania, ktorý je teraz o väčší, vďaka čomu je riadenie menej priame, ale viac odpúšťa.

Tesla Model 3 Performance | Zdroj: mygarageairdrie.ca

Písmenko T vo VIN čísle

Typová certifikácia pre Európu, ktorú zverejnil dánsky úrad pre registráciu vozidiel RWD, naznačuje významnú zmenu. Písmenko T na 8. pozícii vo VIN čísle nového Modelu 3 je znakom zmenenej pohonnej jednotky. Pohon bude mať stále 2 motory, avšak jeden z motorov (zadný) bude iný, s najväčšou pravdepodobnosťou „Plaid“ motor s karbónovým rukávom, ktorý poznáme s aktuálneho Modelu S/X Plaid.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.