POZNÁME ĎALŠIE LOKALITY IONITY NA SLOVENSKU: FIRMA POKRAČUJE AJ NA VÝCHOD

Pred nedávnom sme vás informovali o novej nabíjacej lokalite IONITY Zvolen. IONITY na Slovensku pokračuje na východ výstavbou lokalít Čaradice, Bešeňová a Poprad.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Pred nedávnom sme vás informovali o príprave výstavby novej nabíjacej lokality IONITY v meste Zvolen. Teraz máme horúce info o ďalších lokalitách tohto prevádzkovateľa. IONITY na Slovensku pokračuje na východ výstavbou troch nabíjacích lokalít Čaradice, Bešeňová a Poprad.

3X Ionity na Slovensku

Aktuálne pozostáva sieť IONITY na Slovensku z dvoch funkčných nabíjacích lokalít a jednej rozostavanej. Jedna je na diaľnici D1 pri meste Senec a druhá takisto na D1 pri meste Dubnica nad Váhom. Aktuálne sa pripravuje stavba tretej lokality na R1 pri meste Zvolen. Tvorí sa tak malá sieť, od skutočne použiteľnej kostrovej siete sme však ešte poriadne ďaleko. To sa môže zmeniť 3 pripravovanými lokalitami.

V prípade rozostavanej lokality Zvolen nám progres na stavbe potvrdil priamo Peter Ševce z Ionity: “Vo Zvolene máme uložené trafo, čakáme na lepšie počasie. Realizácia bude relatívne svižná, no s pripájaním (k distribučnej sieti SSD) to bude pomalšie. Všetko robíme cez stavebné povolenie.”

IONITY Čaradice – R1

Nová nabíjacia lokalita potvrdená IONITY na Slovensku vyrastie na mieste ČS Tanker v obci Čaradice na rýchlostnej ceste R1. Tu sa takisto nachádza už rýchlonabíjacia stanica od ZSE Drive. “Čakáme na stavebné povolenie”, doplnil pre huntinspeed.sk Ševce.

Po oznámení novej stanice IONITY v meste Zvolen sa nám ozvali čitatelia z prostredia nabíjacích poskytovateľov, ktorí o rozširovaní Ionity na Slovensku vedia viac. Ďalšie lokality majú vyrásť v Bešeňovej a v Poprade. Cez obidve tieto lokality prechádza diaľnica D1, takže ide o logický krok.

Budúca nabíjacia lokalita IONITY Čaradice I Zdroj: Plugshare
Budúca nabíjacia lokalita IONITY Čaradice I Zdroj: Plugshare

IONITY Bešeňová – D1

Nemáme potvrdených viac detailov okrem toho, že pôjde o lokalitu Bešeňová. Logickým krokom zo strany IONITY by malo byť osadenie nabíjacích bodov priamo vedľa diaľnice D1, ako je u nej zvykom inde na Slovensku. Vzhľadom na tento fakt pripadá do úvahy ako vhodné miesto lokalita Kozí vŕšok, kde je novopostavená reštaurácia, obchodíky so suvernírmi, parkovisko, a taktiež sa tu nachádza 150 kW ultrarýchla stanica od ZSE Drive.

V tomto mieste by teda mala byť už vybudovaná postačujúca elektrická prípojka pre ďalšie rozšírenie nabíjania. Problémom/rizikom môže byť podľa nášho zdroja podkopávanie rieky Váh miestnym vodohospodárskym podnikom, čo môže projekt výstavby stanice výrazne spomaliť, alebo dokonca stopnúť a firma si bude musieť vytipovať novú lokalitu.

IONITY Poprad – D1

V prípade Popradu sa už viacero rýchlonabíjacích staníc nachádza v lokalite výjazdu z D1 Poprad-východ, v okolí McDonald’s a OMV. Nová stanica IONITY má vzniknúť blízkom okolí týchto objektov.

V Poprade majú dokonca spolu s IONITY stavať nabíjacie miesta aj ďalší slovenskí poskytovatelia a má tu zniknúť najväčší nabíjací hub v republike. V meste Poprad sú dnes k dispozícii CCS rýchlonabíjačky od GreenWay, ZSE Drive, OMV aj Ejoin. Plánované lokality Bešeňová a Poprad však firma nijako nekomentovala a nepotvrdila.

O rozširovaní slovenskej siete hovoril viac country manager spoločnosti Peter Ševce pre Youtube kanál Elektromobil.tv. Video vzniklo tesne po spustení stanice v Dubnici nad Váhom, keď sme ešte nevedeli o lokalite Zvolen, Poprad ani Bešeňová.

Stav siete v Európe

Sieť tejto značky je projektom ultrarýchleho nabíjania viacerých tradičných automobiliek, pričom ceny nabíjania zohľadňujú to, ktoré značky sú spolumajiteľom alebo partnerom IONITY. Aj keď Ionity na Slovensku rastie veľmi pomaly, po celej Európe je aktuálne 3 087 nabíjacích bodov o maximálnom výkone 350 kW. Tie sú rozmiestnené v 566 lokalitách, pričom ďalších 108 lokalít (vrátane Zvolena) je práve vo výstavbe.

V posledných týždňoch IONITY osádza svoje lokality nabíjacími stojanmi HYPERCHARGER HYC400 od známeho talianskeho výrobcu Alpitronic. 400 kW stanice tejto značky na Slovensku zatiaľ nemáme, avšak v Česku sa už jedna nachádza, konkrétne v nabíjacom hube Humpolec v sieti E-ON Drive.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.