TVORÍ SA SIEŤ: TRETIA SLOVENSKÁ LOKALITA IONITY JE VO VÝSTAVBE I AKTUALIZÁCIA

Tretia slovenská ultrarýchla nabíjacia lokalita IONITY je vo výstavbe v meste Zvolen. Nemáme zatiaľ žiadne info o termíne spustenia, avšak ide o tretiu slovenskú lokalitu tohto poskytovateľa a pomaly sa tak z nej stáva nabíjacia sieť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Aktualizácia 11.11.2023: IONITY Bešeňová a Poprad

Po oznámení novej stanice IONITY v meste Zvolen sa nám ozvali fanúšikovia, ktorí o rozširovaní Ionity na Slovensku vedia viac. Ďalšie lokality majú vyrásť v Bešeňovej a v Poprade. Cez obidve tieto lokality prechádza diaľnica D1, takže ide o logický krok. Nepoznáme presné miesta, no v Poprade má vzniknúť najväčší nabíjací hub spolu s ostatnými prevádzkovateľmi. V Poprade sú dnes k dispozícii CCS nabíjačky od prevádzkovateľov GreenWay, ZSE Drive, OMV aj Ejoin.

Ionity lokalita Zvolen – tvorí sa sieť

Tretia slovenská ultrarýchla nabíjacia lokalita IONITY je vo výstavbe v meste Zvolen. Nemáme zatiaľ žiadne info o termíne spustenia, avšak ide o tretiu slovenskú lokalitu tohto poskytovateľa a pomaly sa tak z nej stáva nabíjacia sieť. Elektromobily sa tu budú môcť nabíjať výkonom až 350 kW výhradne s nabíjacím konektorom CCS2. Vyplýva to z nabíjacej mapy na webe ionity.eu.

Po nedávno spustenej nabíjacej lokalite D1 Dubnica nad Váhom a už dlhšie fungujúcej lokalite D1 Senec vzniká na Slovensku tretia lokalita pre ultrarýchle nabíjanie od IONITY.

Tentokrát to nebude na D1, ale na rýchlostnej ceste R1 pri meste Zvolen. Takto to špecifikuje IONITY na svojom webe. Nám sa podarilo zistiť, že presná lokalita je za prevádzkou McDonald’s na ceste E77 pri zjazde z R1. Aktuálne prebieha meranie objektu spoločnosťou EUB s.r.o..

Lokalita Zvolen je logický krok pre každého poskytovateľa nabíjacej siete pre elektromobily, keďže sa nachádza v strede Slovenska a ide o južný hlavný ťah medzi Bratislavou a Košicami na rýchlostnej ceste R1 a táto lokalita zbiera aj severo-južný tranzit medzi Poľskom a Maďarskom. Malo by ísť o minimálne 6 nabíjacích stojanov s max. výkonom 350 kW. neďaleko lokality sa nachádza aj Tesla Supercharger (Sielnica) alebo prvá ultrarýchla nabíjacia lokalita na Slovensku od ZSE Drive, ktorá je západne od mesta Zvolen na čerpacej stanici v Budči.

Termín spustenia pre verejnosť

Termín spustenia lokality Zvolen je zatiaľ v nedohľadne. Ako hovorí regionálny manažér IONITY Peter Ševce pre web mojelektromobil.sk, po osadení samotných stojanov, technického vybavenia a dokončení zemných prác čaká stavbu ešte schvaľovací proces. Ten pozostáva z pridelenia termínu kolaudácie, vydania kolaudačného rozhodnutia a jeho správoplatnenia. Až potom môže firma nabíjačky spustiť verejnosti pre nabíjanie.

350 kW nabíjacia lokalita Ionity Dubnica nad Váhom
350 kW nabíjacia lokalita Ionity Dubnica nad Váhom

Ultrarýchla nabíjacia sieť na Slovensku

Okrem IONITY na Slovensku poskytujú ultrarýchle nabíjanie (150 kW+) aj ďalší hráči. Môžeme spomenúť ZSE Drive, Ejoin, Tesla alebo GreenWay. Podľa mapy PlugShare je na Slovensku k dnešnému dňu už 47 takýchto nabíjacích lokalít, sú rozmiestnené od Bratislavy po Košice a prakticky každý mesiac pribúdajú nové.

Ultrarýchla nabíjacia sieť na Slovensku (150 kW+) I PlugShare
Ultrarýchla nabíjacia sieť na Slovensku (150 kW+) I PlugShare

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.