SPACEX PLÁNUJE ŠTVRTÝ TESTOVACÍ LET STARSHIPU NA 6. JÚNA 2024

Cieľom tohto letu je priviesť booster SuperHeavy aj Starship späť neporušené, pričom obe majú kontrolovane spadnúť do oceánu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Kľúčová misia pre SpaceX

Nadchádzajúci let Starship, plánovaný na 6. júna 2024, predstavuje štvrtý orbitálny testovací let spoločnosti SpaceX pre plne opätovne použiteľnú kozmickú loď a megaraketový systém. Táto misia je kľúčová pretože SpaceX chce priviesť booster SuperHeavy aj Starship späť neporušené, čo je významný krok k dosiahnutiu rýchlej opätovnej použiteľnosti a nákladovo efektívneho cestovania vesmírom.

Ambície štvrtého testovacieho letu

Booster SuperHeavy pre tento let sa pokúsi o riadený let spodnou atmosférou a následný splashdown v Mexickom zálive, zatiaľ čo Starship má pri kontrolovanom návrate skončiť v Indickom oceáne

Tento testovací let je súčasťou širšieho cieľa spoločnosti SpaceX umožniť ľudský život na viacerých planétach a podporuje program Artemis agentúry NASA, ktorého cieľom je pristátie na Mesiaci s posádkou koncom roka 2025

Štartovacie okno pre let 4 je nastavené na 6. júna 2024 o 7:00 CDT, to je 14:00 nášho času, pričom sa čaká na schválenie zo strany Federálneho úradu pre letectvo (FAA). SpaceX pracuje na riešení technických výziev pozorovaných pri predchádzajúcich letoch, vrátane vylepšení systémov filtrovania paliva a pridania trysiek druhého stupňa na zvýšenie redundancie pri opätovnom vstupe. 

Zdroj: SpaceX

Budúcnosť ciest do vesmíru

Úspech tohto letu nie je dôležitý len kvôli ambicióznym plánom SpaceX, ako je kolonizácia Marsu, ale je významný aj na preukázanie  opätovnej využiteľnosti pri cestovaní do vesmíru, čo by mohlo výrazne znížiť náklady na budúce misie.

Tak ako, chystáte sa sledovať tento unikátny let?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:

Ak si v článku našiel chybu, alebo nám chceš poslať tip na zaujímavý článok, stačí poslať správu na team@huntinspeed.sk, náš rovnomenný Instagram, alebo FacebookPozri si aj naše videá na Youtube.